Sapeli – drewno egzotyczne – przykład

Osoby kochające wysoką jakość i klasyczne wzory, powinny wybierać takie gatunki drewna, jak sapeli, kiedy przyjdzie i wybierać surowiec, z którego będą wykonane panele podłogowe. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ten egzotyczny gatunek drzewa sprowadzany jest aż z dalekiej Afryki zachodniej.

Sapeli należy do bardzo twardych drewien, o wiele łatwiejszych w obróbce, niż iroko czy merbau. Drewo to cechuje się także bardzo charakterystycznym kolorem – nie ma tutaj śladu po częstej wśród drzew afrykańskich żółci, ponieważ króluje uniwersalna czerwień. Barwa ta nie należy jednak do intensywnych – drewno po obróbce, pod wpływem procesów chemicznych nabiera zabarwienia mahoniowego. W rezultacie, otrzymujemy piękny ciepły brąz, który ociepli każde wnętrze, nawet najsmutniejsze i najciemniejsze.

Sapeli jest wykorzystywane niemal wszędzie od stolarstwa wewnętrznego (parkiety, schody, meble, okna) po zewnętrzne, jak altany czy inne konstrukcje ogrodowe. Wiąże się t bowiem ze sporą odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Sapeli jest także powszechnie wykorzystywane w stolarstwie artystycznym ze względu na niesamowitą harmonię barw – odcienie przechodzą one stopniowo, regularnie pomiędzy włóknami.