Merbau – drewno egzotyczne – przykład

Nie ma chyba bardziej charakterystycznego i bardziej rozpoznawalnego drewna egzotycznego, niż Merbau. Jest to drewno wywodzące się z dwóch różnych podgatunków drzewa Instia i rośnie przede wszystkim w lasach tropikalnych Azji.
Drzewo Merbau osiąga aż czterdzieści metrów wysokości i cechują się blado-szarą korą. Nie jest to jednak jedyna cecha charakterystyczna tego gatunku drewna.

Odznacza się ono specyficzną żółtą barwą tuż po ścięciu. Przy przekroju drewna można przekonać się, iż niektóre drewniane włókna odznaczają się świetlistymi refleksami. Samo drewno natomiast ciemnieje na skutek procesów chemicznych, jak utlenianie i wpływ światła słonecznego. Nie oznacza to jednak, że oryginalne refleksy znikają! To właśnie dzięki ciemnej mahoniowej barwie rozświetlonej złocistym połyskiem, Merbau zyskało sobie tak szeroką rzeszę wielbicieli.

Drewno to należy bowiem do nadzwyczaj eleganckich, w związku z czym wykorzystywane jest do schodów, podłóg parkietowych w salach tanecznych i salonach. Merbau to drewno wytrzymałe na ściskanie, dlatego korzystają z nich nie tylko osoby zajmujące się parkietami, ale także osoby zajmujące się wyrobem łodzi. Trzeba jednak wiedzieć, że obróbka tego drewna nie należy do łatwych przed wysuszeniem ze względu na soki drzewa.