Doussie – drewno egzotyczne – przykład

W dzisiejszych czasach, ludzie preferują oryginalność przy równoczesnej wytrzymałości. Właśnie z tego powodu, tak szeroką popularnością cieszy się egzotyczne drewno doussie. Ten gatunek drewna został nazwany potocznie nazwany „królewskim” wśród wszystkich ze względu na swoją barwę i wyjątkowe właściwości.

Sprowadzany jest z dalekiej Afryki, gdzie w zależności od regionów, różnie jest mianowany (jego lokalna nazwa związana jest najczęściej z właściwościami, dla których się z niego korzysta). Naturalnie, tuż po ścięciu drewno to cechuje się barwą żółto – złocistą, co może wiązać się także z europejskim przydomkiem. Pod wpływem procesu utleniania oraz światła słonecznego, doussie jednak dość szybko ciemnieje aż do odcieni mahoniowych.

Trzeba przyznać, że drewno to cechuje się nadzwyczajną wytrzymałością, dlatego bardzo powszechnie wykorzystuje się je do różnych celów od schodów, podłóg i parkietów po pale w portach czy budowa okrętów. Nie można jednak powiedzieć, żeby doussie należało do tanich gatunków drewna – jest to jeden z rekordzistów, cena jest w istocie „królewska”. Z drugiej jednak strony, właściciele podejmujący decyzję o posiadaniu podłóg parkietowych wykonanych z doussie, mogą mieć pewność, że będzie ona prezentowała się elegancko przez wiele lat i będzie bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne.