Sekret pięknych i wygodnych schodów.

Schody – niezależnie od tego czy prowadzą w dół czy w górę – powinny być wygodne i bezpieczne. Aby upewnić się, że nasze wymarzone schody właśnie takie będą powinniśmy dokładnie wyliczyć ich wielkości oraz liczbę stopni.

Przeciętna długość kroku dorosłego człowieka to 60-65 centymetrów. Dlatego też suma podwójnej wysokości i głębokości stopnia powinna mieścić się w tych granicach. W przeciwnym razie schody mogą się okazać niewygodne, a w konsekwencji nawet niebezpieczne dla użytkowników. Planując schody w często uczęszczanej części budynku powinniśmy uważać na zbyt niskie i zbyt wysokie stopnie.

Najczęściej spotykane wysokości stopni schodów mieszczą się w granicach od 14 do 19 centymetrów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie one są tak samo wygodne, przeciwnie. Najwygodniejsze dla użytkowników są schody o wysokości stopni równiej 15 cm. Porównywalny komfort i wygodę dają schody o wysokości stopni równiej 16 cm. Wyższe stopnie sprawiają, że schody są przeciętnie wygodne lub wręcz niewygodne. Odwrotną zależność obserwujemy w przypadku szerokości stopni. Najpopularniejsze szerokości stopni mieszczą się w granicach od 25 do 32 centymetrów. Schody o stopniach szerokości 32 cm zalicza się do bardzo wygodnych, zaś schody o stopniach węższych niż 30 cm do przeciętnie wygodnych lub wręcz podrzędnych.

Planując montaż schodów drewnianych pamiętajmy więc, że najwygodniejsze będą dla nas schody o stopniach nie niższych niż 15 cm i nie wyższych niż 16 cm oraz stopniach o szerokości miedzy 32 a 30 cm. Uwzględnienie te wartości na etapie projektowania budynku lub planowania remontu daje nam gwarancję komfortu, wygody i bezpieczeństwa użytkowania naszych nowych schodów!